A Member of the Afghan Hound Breed Council
Minor Puppy Dog
1 Joneca Fire Cracker By Shukriya
2 Cloudside Sun King
Puppy Dog
1 Sitana Aag Toofan
2 Joneca Fire Cracker By Shukriya
3 Sitana Barisa Toofan Karianca
Veteran Dog
1 Zendushkas Glenmorangie
Junior Dog
1 Saxonmill Burr Burr Chan At Garamond
Yearling Dog
Abs.
Novice Dog
1 Sitana Barisa Toofan Karianca
Graduate Dog
1 Khamis Aequitas At Eyewisska
Post Graduate Dog
1 Ayoubkhan Persian Silk JW
Limit Dog
1 Ayoubkhan Firethorn
2 Syrdarya Toffy Pop At Eweyisska
3 Altside Mr Wickham
4 Zilbec Zamazzal At Hansteen
5 Garamond Tayberry
Open Dog
1 Oshanameh's One Brick At A Time (Imp)
Minor Puppy Bitch
1 Cloudside Sunflower
2 Joneca Fireblade
3 Joneca Eternal Flame
4 Katanga Knikis Dream Knight
5 Altside Donna Queexote
Puppy Bitch
1 Cloudside Sunflower
2 Valkor Velora
3 Joneca Fireblade
4 Katanga Knikis Dream Knight
5 Valkor Vilholin
Veteran Bitch
1 Ch.Zendushkas Sparkling Rose
2 Gilari Devil Woman
Junior Bitch
1 Saxonmill Zanzan
2 Saxonmill Jean Genie At Khatira
3 Saxonmill Kiss Bang Bang Clenagh
4 Saxonmill Mirror Mirror
5 Popovs Sazerac At Sarakhan JW (Imp)
Yearling Bitch
1 Saxonmill Jean Genie At Khatira
2 Rhazmakh Precious Tyme At Suranda
3 Saxonmill Kiss Bang Bang Clenagh
4 Rhazmakh Ryme 'N' Tyme
Novice Bitch
No entries
Graduate Bitch
1 Gilari Silken Flame At Bukhara
2 Gilari Prada Rouge
3 Rhazmakh Tyme N' Tyde JW
4 Gilari Vermillion Venus JW
5 Saxonmill Kiss Bang Bang Clenagh
Post Graduate Bitch
1 Gilari Crimson Magic
2 Tianze Crystal At Sarakhan AI (Imp)
3 Ayoubkhan Blue Rose
4 Ayoubkhan Jasmine
Limit Bitch
1 Andizhan Charisma With Zarcar JW
2 Sumakandi Bootylicious
3 Zilbec Zilandra
4 Zhivias Nyght Silhouette
Open Bitch
1 Ch. Zandahar Just Tiger Lily JW ShCM
2 Sleepy Hollow At Yansukhim (Imp) JW ShCM
3 Ned Ch. Popovs Bora Bora At Orashan JW (Imp)
Class Results (Total Dogs 74, incl 15 NFC, giving 68 entries.)
(Scroll down for more pictures)
Best in Show:Gilari Silken Flame At Bukhara with Reserve Best in Show: Saxonmill Burr Burr Chan At Garamond
Open Show Afternoon February 11th 2018, Kennel Club Building, Stoneleigh Park, Kenilworth
Judges Dogs - Ms Adrienne Thomas, Bitches - Miss Claire O'Donnell, Best In Show – Mr Graham Parsell
Best Dog : Saxonmill Burr Burr Chan At Garamond
Res Best Dog : Ayoubkhan Persian Silk JW
Best Dog Puppy : Sitana Aag Toofan
Best Bitch : Gilari Silken Flame At Bukhara
Res Best Bitch : Cloudside Sunflower
Best Bitch Puppy: Cloudside Sunflower
Best In Show : Gilari Silken Flame At Bukhara
Res Best In Show :Saxonmill Burr Burr Chan At Garamond
Best Puppy In Show : Cloudside Sunflower
Best Veteran in Show : Zendushkas Glenmorangie
Best Dog and Reserve Best Dog
Best Bitch and Reserve Best Bitch
Best Puppy
Best Veteran in Show