A Member of the Afghan Hound Breed Council
Minor Puppy Dog
1 Cloudside Sun King
2 Joneca Fire Cracker By Shukriya
Puppy Dog
1 Sitana Barisa Toofan Karianca
2 Sitana Aag Toofan
3 Joneca Fire Cracker By Shukriya
Veteran Dog
1 Zendushkas Glenmorangie
Junior Dog
1 Saxonmill Burr Burr Chan At Garamond
Yearling Dog
1 Rhazmakh Tymeless At Suzaph JW
2 Pashtari Lord Tennyson Tokando JW
Novice Dog
1 Sitana Barisa Toofan Karianca
Graduate Dog
1 Gilari Redwood Earl At Zarankhan JW
2 Khamis Aequitas At Eweyisska
Post Graduate Dog
1 Ayoubkhan Persian Silk JW
2 Laavas Opportunity Knocks JW
Limit Dog
1 Syrdarya Toffy Pop At Eweyisska
2 Ayoubkhan Firethorn
3 Garamond Tayberry
Res. Altside Mr Wickham
VHC Zilbec Zamazzal At Hansteen
Open Dog
1 Garamond Cloudberry For Tokando
2 Oshanameh's One Brick At A Time (Imp)
Minor Puppy Bitch
1 Cloudside Sunflower
2 Joneca Fire Opal
3 Joneca Eternal Flame
Res. Joneca Fireblade
VHC Altside Donna Queexote
Puppy Bitch
1 Cloudside Sunflower
2 Valkor Velora
3 Joneca Fireblade
Res. Valkor Vilholin
Veteran Bitch
1 Ch. Zendushkas Sparkling Rose
2 Gilari Devil Woman
Junior Bitch
1 Saxonmill Mirror Mirror
2 Saxonmill Jean Genie At Khatira
3 Saxonmill Kiss Bang Bang Clenagh
Res. Saxonmill Zanzan
Yearling Bitch
1 Saxonmill Jean Genie At Khatira
2 Saxonmill Kiss Bang Bang Clenagh
Novice Bitch
No entries
Graduate Bitch
1 Gilari Vermillion Venus JW
2 Rhazmakh Tyme N' Tyde JW
3 Saxonmill Kiss Bang Bang Clenagh
Post Graduate Bitch
1 Ayoubkhan Jasmine
2 Ayoubkhan Blue Rose
Limit Bitch
1 Bondor A Golden Age Over Rhazmakh JW ShCM
2 Andizhan Charisma With Zarcar JW
3 Just For You De Koulangar At Clenagh JW (Imp)
Res. Zhivias Nyght Silhouette
VHC Sumakandi Bootylicious
Open Bitch
1 Ch. Zandahar Just Tiger LilyJW ShCM
2 Sleepy Hollow At Yansukhim (Imp) JW ShCM
3 Ned Ch. Popovs Bora Bora At Orashan JW (Imp)
Class Results (Total Dogs 70, incl 14 NFC, giving 64 entries.)
(Scroll down for more pictures)
Best in Show:Syrdarya Toffy Pop At Eweyisska with Reserve Best in Show: Ayoubkhan Persian Silk JW
Open Show Morning February 11th 2018, Kennel Club Building, Stoneleigh Park, Kenilworth
Judges Dogs - Miss Claire O'Donnell, Bitches – Ms Adrienne Thomas, Best In Show – Mrs Karen Rice
Best Dog : Syrdarya Toffy Pop At Eweyisska
Res Best Dog : Ayoubkhan Persian Silk JW
Best Dog Puppy : Cloudside Sun King
Best Bitch : Gilari Vermillion Venus JW
Res Best Bitch : Cloudside Sunflower
Best Bitch Puppy: Cloudside Sunflower
Best In Show : Syrdarya Toffy Pop At Eweyisska
Res Best In Show : Ayoubkhan Persian Silk JW
Best Puppy In Show : Cloudside Sunflower
Best Veteran in Show :Ch. Zendushkas Sparkling Rose
Best Dog and Reserve Best Dog
Best Bitch and Reserve Best Bitch
Best Puppy and Reserve Best Puppy
Best Veteran and Reserve Best Veteran